| 612129A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | 612129A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
350 |
| Outside diameter OD D |
480 |
| Thickness B |
85 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 612129A Bearing Drawing: |
 |
| 612129A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| 612129A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (350mm, outer diameter is 480mm and the width is 85mm, Demensions:(350 mm x 480 mm x 85 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 612129A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 612129A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 612129A Bearing Details: |
| Bearing name | 612129A bearing |
| New model | 612129A |
| Old model | bearing |
| Products types | 612129A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 350x480x85 |
| Price | Please send inquiry to know 612129A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 612129A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 612129A Bearing, has many years of experience, 612129A size: IDxODxB(mm) (350x480x85), the old model: bearing, while also professional agency of 612129A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 612129A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 612129A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 612129A Bearing | 612129A | bearing | 350 | 480 | 85 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |