| 615058A Tapered Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Tapered roller bearings have the advantages of being able to withstand heavy radial and unidirectional axial loads simultaneously, high rigidity, adjustable clearance, and suitability for pair installation to cope with complex loads. They are widely used in heavy-duty low-speed applications such as automotive wheel hubs, gearboxes, machine tool spindles, rolling mills, and construction machinery. Typical applications include automotive wheel hub units, gearboxes and differentials, machine tool spindles, cone crushers, and crane wheels.. |
| Part Number | 615058A Tapered Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
317.5 |
| Outside diameter OD D |
447.6 |
| Thickness B |
180.9 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 615058A Bearing Drawing: |
 |
| 615058A Tapered Roller Bearings CHINA: |
| 615058A (bearing) CHINA Tapered Roller Bearings the inner diameter is (317.5mm, outer diameter is 447.6mm and the width is 180.9mm, Demensions:(317.5 mm x 447.6 mm x 180.9 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 615058A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 615058A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 615058A Bearing Details: |
| Bearing name | 615058A bearing |
| New model | 615058A |
| Old model | bearing |
| Products types | 615058A Tapered Roller Bearings |
| Categories | Tapered Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 317.5x447.6x180.9 |
| Price | Please send inquiry to know 615058A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 615058A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 615058A Bearing, has many years of experience, 615058A size: IDxODxB(mm) (317.5x447.6x180.9), the old model: bearing, while also professional agency of 615058A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 615058A Tapered Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 615058A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 615058A Bearing | 615058A | bearing | 317.5 | 447.6 | 180.9 | CHINA | Tapered Roller Bearings |
| CHINA BT2B332516A/HA Bearing | BT2B332516A/HA | bearing | 317.5 | 447.6 | 180.9 | CHINA | Tapered Roller Bearings |