CHINA BA2B309601A Bearing
| BA2B309601A Angular Contact Ball Bearings CHINA Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | BA2B309601A Angular Contact Ball Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
500 |
| Outside diameter OD D |
620 |
| Thickness B |
126 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA BA2B309601A Bearing Drawing: |
 |
| BA2B309601A Angular Contact Ball Bearings CHINA: |
| BA2B309601A (bearing) CHINA Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (500mm, outer diameter is 620mm and the width is 126mm, Demensions:(500 mm x 620 mm x 126 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA BA2B309601A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA BA2B309601A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA BA2B309601A Bearing Details: |
| Bearing name | BA2B309601A bearing |
| New model | BA2B309601A |
| Old model | bearing |
| Products types | BA2B309601A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 500x620x126 |
| Price | Please send inquiry to know BA2B309601A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA BA2B309601A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA BA2B309601A Bearing, has many years of experience, BA2B309601A size: IDxODxB(mm) (500x620x126), the old model: bearing, while also professional agency of BA2B309601A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the BA2B309601A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA BA2B309601A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA BA2B309601A Bearing | BA2B309601A | bearing | 500 | 620 | 126 | CHINA | Angular Contact Ball Bearings |