CHINA BC2B320074A/VJ Bearing
| BC2B320074A/VJ Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | BC2B320074A/VJ Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
420 |
| Outside diameter OD D |
580 |
| Thickness B |
260 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA BC2B320074A/VJ Bearing Drawing: |
 |
| BC2B320074A/VJ Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| BC2B320074A/VJ (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (420mm, outer diameter is 580mm and the width is 260mm, Demensions:(420 mm x 580 mm x 260 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA BC2B320074A/VJ (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA BC2B320074A/VJ bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA BC2B320074A/VJ Bearing Details: |
| Bearing name | BC2B320074A/VJ bearing |
| New model | BC2B320074A/VJ |
| Old model | bearing |
| Products types | BC2B320074A/VJ Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 420x580x260 |
| Price | Please send inquiry to know BC2B320074A/VJ price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA BC2B320074A/VJ bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA BC2B320074A/VJ Bearing, has many years of experience, BC2B320074A/VJ size: IDxODxB(mm) (420x580x260), the old model: bearing, while also professional agency of BC2B320074A/VJ models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the BC2B320074A/VJ Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA BC2B320074A/VJ Bearing the same size: