CHINA BCSB316283A Bearing
| BCSB316283A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | BCSB316283A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
630 |
| Outside diameter OD D |
794 |
| Thickness B |
190 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA BCSB316283A Bearing Drawing: |
 |
| BCSB316283A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| BCSB316283A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (630mm, outer diameter is 794mm and the width is 190mm, Demensions:(630 mm x 794 mm x 190 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA BCSB316283A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA BCSB316283A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA BCSB316283A Bearing Details: |
| Bearing name | BCSB316283A bearing |
| New model | BCSB316283A |
| Old model | bearing |
| Products types | BCSB316283A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 630x794x190 |
| Price | Please send inquiry to know BCSB316283A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA BCSB316283A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA BCSB316283A Bearing, has many years of experience, BCSB316283A size: IDxODxB(mm) (630x794x190), the old model: bearing, while also professional agency of BCSB316283A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the BCSB316283A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA BCSB316283A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA BCSB316283A Bearing | BCSB316283A | bearing | 630 | 794 | 190 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |