CHINA BCSB320806A Bearing
| BCSB320806A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | BCSB320806A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
1120 |
| Outside diameter OD D |
1360 |
| Thickness B |
210 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA BCSB320806A Bearing Drawing: |
 |
| BCSB320806A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| BCSB320806A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (1120mm, outer diameter is 1360mm and the width is 210mm, Demensions:(1120 mm x 1360 mm x 210 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA BCSB320806A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA BCSB320806A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA BCSB320806A Bearing Details: |
| Bearing name | BCSB320806A bearing |
| New model | BCSB320806A |
| Old model | bearing |
| Products types | BCSB320806A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 1120x1360x210 |
| Price | Please send inquiry to know BCSB320806A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA BCSB320806A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA BCSB320806A Bearing, has many years of experience, BCSB320806A size: IDxODxB(mm) (1120x1360x210), the old model: bearing, while also professional agency of BCSB320806A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the BCSB320806A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA BCSB320806A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA BCSB320806A Bearing | BCSB320806A | bearing | 1120 | 1360 | 210 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |
| CHINA BCSB320806 Bearing | BCSB320806 | bearing | 1120 | 1360 | 210 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |