CHINA BD1B351883A Bearing
| BD1B351883A Thrust Ball Bearings CHINA Dimensions |
| .Thrust ball bearings have the advantages of compact structure, suitability for high-speed operation, ability to withstand unidirectional or bidirectional axial loads, smooth operation and low cost. They are widely used in automotive steering systems, machine tool spindles, lifting machinery, household appliances and general machinery and other applications where axial loads are the main load. Typical applications include automotive steering gearboxes, crane hook rotation, machine tool indexing heads, household juicers and small pump shafts.. |
| Part Number | BD1B351883A Thrust Ball Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
980 |
| Outside diameter OD D |
1120 |
| Thickness B |
120 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA BD1B351883A Bearing Drawing: |
 |
| BD1B351883A Thrust Ball Bearings CHINA: |
| BD1B351883A (bearing) CHINA Thrust Ball Bearings the inner diameter is (980mm, outer diameter is 1120mm and the width is 120mm, Demensions:(980 mm x 1120 mm x 120 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA BD1B351883A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA BD1B351883A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA BD1B351883A Bearing Details: |
| Bearing name | BD1B351883A bearing |
| New model | BD1B351883A |
| Old model | bearing |
| Products types | BD1B351883A Thrust Ball Bearings |
| Categories | Thrust Ball Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 980x1120x120 |
| Price | Please send inquiry to know BD1B351883A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA BD1B351883A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA BD1B351883A Bearing, has many years of experience, BD1B351883A size: IDxODxB(mm) (980x1120x120), the old model: bearing, while also professional agency of BD1B351883A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the BD1B351883A Thrust Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA BD1B351883A Bearing the same size: