CHINA BS2B243486A Bearing
| BS2B243486A Spherical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Spherical roller bearings have the advantages of extremely high radial and bidirectional axial load capacity, self-aligning to compensate for centering errors, and resistance to shock and vibration. They are widely used in heavy industrial applications such as mining, metallurgy, papermaking, and wind power. Typical applications include vibrating screens, crushers, cranes, industrial gearboxes, and continuous transport equipment.. |
| Part Number | BS2B243486A Spherical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
1060. |
| Outside diameter OD D |
1400 |
| Thickness B |
490 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA BS2B243486A Bearing Drawing: |
 |
| BS2B243486A Spherical Roller Bearings CHINA: |
| BS2B243486A (bearing) CHINA Spherical Roller Bearings the inner diameter is (1060.mm, outer diameter is 1400mm and the width is 490mm, Demensions:(1060. mm x 1400 mm x 490 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA BS2B243486A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA BS2B243486A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA BS2B243486A Bearing Details: |
| Bearing name | BS2B243486A bearing |
| New model | BS2B243486A |
| Old model | bearing |
| Products types | BS2B243486A Spherical Roller Bearings |
| Categories | Spherical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 1060.x1400x490 |
| Price | Please send inquiry to know BS2B243486A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA BS2B243486A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA BS2B243486A Bearing, has many years of experience, BS2B243486A size: IDxODxB(mm) (1060.x1400x490), the old model: bearing, while also professional agency of BS2B243486A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the BS2B243486A Spherical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA BS2B243486A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA BS2B243486A Bearing | BS2B243486A | bearing | 1060. | 1400 | 490 | CHINA | Spherical Roller Bearings |