CHINA BT2B332757A Bearing
| BT2B332757A Tapered Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Tapered roller bearings have the advantages of being able to withstand heavy radial and unidirectional axial loads simultaneously, high rigidity, adjustable clearance, and suitability for pair installation to cope with complex loads. They are widely used in heavy-duty low-speed applications such as automotive wheel hubs, gearboxes, machine tool spindles, rolling mills, and construction machinery. Typical applications include automotive wheel hub units, gearboxes and differentials, machine tool spindles, cone crushers, and crane wheels.. |
| Part Number | BT2B332757A Tapered Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
242 |
| Outside diameter OD D |
406 |
| Thickness B |
240 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA BT2B332757A Bearing Drawing: |
 |
| BT2B332757A Tapered Roller Bearings CHINA: |
| BT2B332757A (bearing) CHINA Tapered Roller Bearings the inner diameter is (242mm, outer diameter is 406mm and the width is 240mm, Demensions:(242 mm x 406 mm x 240 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA BT2B332757A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA BT2B332757A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA BT2B332757A Bearing Details: |
| Bearing name | BT2B332757A bearing |
| New model | BT2B332757A |
| Old model | bearing |
| Products types | BT2B332757A Tapered Roller Bearings |
| Categories | Tapered Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 242x406x240 |
| Price | Please send inquiry to know BT2B332757A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA BT2B332757A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA BT2B332757A Bearing, has many years of experience, BT2B332757A size: IDxODxB(mm) (242x406x240), the old model: bearing, while also professional agency of BT2B332757A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the BT2B332757A Tapered Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA BT2B332757A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA BT2B332757A Bearing | BT2B332757A | bearing | 242 | 406 | 240 | CHINA | Tapered Roller Bearings |