CHINA BT4-8023G/HA1V Bearing
| BT4-8023G/HA1V Tapered Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Tapered roller bearings have the advantages of being able to withstand heavy radial and unidirectional axial loads simultaneously, high rigidity, adjustable clearance, and suitability for pair installation to cope with complex loads. They are widely used in heavy-duty low-speed applications such as automotive wheel hubs, gearboxes, machine tool spindles, rolling mills, and construction machinery. Typical applications include automotive wheel hub units, gearboxes and differentials, machine tool spindles, cone crushers, and crane wheels.. |
| Part Number | BT4-8023G/HA1V Tapered Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
450 |
| Outside diameter OD D |
595 |
| Thickness B |
368 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA BT4-8023G/HA1V Bearing Drawing: |
 |
| BT4-8023G/HA1V Tapered Roller Bearings CHINA: |
| BT4-8023G/HA1V (bearing) CHINA Tapered Roller Bearings the inner diameter is (450mm, outer diameter is 595mm and the width is 368mm, Demensions:(450 mm x 595 mm x 368 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA BT4-8023G/HA1V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA BT4-8023G/HA1V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA BT4-8023G/HA1V Bearing Details: |
| Bearing name | BT4-8023G/HA1V bearing |
| New model | BT4-8023G/HA1V |
| Old model | bearing |
| Products types | BT4-8023G/HA1V Tapered Roller Bearings |
| Categories | Tapered Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 450x595x368 |
| Price | Please send inquiry to know BT4-8023G/HA1V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA BT4-8023G/HA1V bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA BT4-8023G/HA1V Bearing, has many years of experience, BT4-8023G/HA1V size: IDxODxB(mm) (450x595x368), the old model: bearing, while also professional agency of BT4-8023G/HA1V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the BT4-8023G/HA1V Tapered Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA BT4-8023G/HA1V Bearing the same size: