CHINA BT4-8060G/HA4V Bearing
| BT4-8060G/HA4V Tapered Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Tapered roller bearings have the advantages of being able to withstand heavy radial and unidirectional axial loads simultaneously, high rigidity, adjustable clearance, and suitability for pair installation to cope with complex loads. They are widely used in heavy-duty low-speed applications such as automotive wheel hubs, gearboxes, machine tool spindles, rolling mills, and construction machinery. Typical applications include automotive wheel hub units, gearboxes and differentials, machine tool spindles, cone crushers, and crane wheels.. |
| Part Number | BT4-8060G/HA4V Tapered Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
660 |
| Outside diameter OD D |
1070 |
| Thickness B |
648 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA BT4-8060G/HA4V Bearing Drawing: |
 |
| BT4-8060G/HA4V Tapered Roller Bearings CHINA: |
| BT4-8060G/HA4V (bearing) CHINA Tapered Roller Bearings the inner diameter is (660mm, outer diameter is 1070mm and the width is 648mm, Demensions:(660 mm x 1070 mm x 648 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA BT4-8060G/HA4V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA BT4-8060G/HA4V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA BT4-8060G/HA4V Bearing Details: |
| Bearing name | BT4-8060G/HA4V bearing |
| New model | BT4-8060G/HA4V |
| Old model | bearing |
| Products types | BT4-8060G/HA4V Tapered Roller Bearings |
| Categories | Tapered Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 660x1070x648 |
| Price | Please send inquiry to know BT4-8060G/HA4V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA BT4-8060G/HA4V bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA BT4-8060G/HA4V Bearing, has many years of experience, BT4-8060G/HA4V size: IDxODxB(mm) (660x1070x648), the old model: bearing, while also professional agency of BT4-8060G/HA4V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the BT4-8060G/HA4V Tapered Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA BT4-8060G/HA4V Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA BT4-8060G/HA4V Bearing | BT4-8060G/HA4V | bearing | 660 | 1070 | 648 | CHINA | Tapered Roller Bearings |