| CRL10A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | CRL10A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
31.75 |
| Outside diameter OD D |
69.85 |
| Thickness B |
17.46 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA CRL10A Bearing Drawing: |
 |
| CRL10A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| CRL10A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (31.75mm, outer diameter is 69.85mm and the width is 17.46mm, Demensions:(31.75 mm x 69.85 mm x 17.46 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA CRL10A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA CRL10A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA CRL10A Bearing Details: |
| Bearing name | CRL10A bearing |
| New model | CRL10A |
| Old model | bearing |
| Products types | CRL10A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 31.75x69.85x17.46 |
| Price | Please send inquiry to know CRL10A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA CRL10A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA CRL10A Bearing, has many years of experience, CRL10A size: IDxODxB(mm) (31.75x69.85x17.46), the old model: bearing, while also professional agency of CRL10A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the CRL10A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA CRL10A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA CRL10A Bearing | CRL10A | bearing | 31.75 | 69.85 | 17.46 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |