| CRL24A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | CRL24A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
76.2 |
| Outside diameter OD D |
146.0 |
| Thickness B |
26.98 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA CRL24A Bearing Drawing: |
 |
| CRL24A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| CRL24A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (76.2mm, outer diameter is 146.0mm and the width is 26.98mm, Demensions:(76.2 mm x 146.0 mm x 26.98 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA CRL24A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA CRL24A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA CRL24A Bearing Details: |
| Bearing name | CRL24A bearing |
| New model | CRL24A |
| Old model | bearing |
| Products types | CRL24A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 76.2x146.0x26.98 |
| Price | Please send inquiry to know CRL24A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA CRL24A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA CRL24A Bearing, has many years of experience, CRL24A size: IDxODxB(mm) (76.2x146.0x26.98), the old model: bearing, while also professional agency of CRL24A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the CRL24A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA CRL24A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA ALS24ABP Bearing | ALS24ABP | bearing | 76.2 | 146.0 | 26.98 | CHINA | Angular Contact Ball Bearings |
| CHINA CRL24A Bearing | CRL24A | bearing | 76.2 | 146.0 | 26.98 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |