| CRM20A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | CRM20A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
63.5 |
| Outside diameter OD D |
139.7 |
| Thickness B |
31.75 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA CRM20A Bearing Drawing: |
 |
| CRM20A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| CRM20A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (63.5mm, outer diameter is 139.7mm and the width is 31.75mm, Demensions:(63.5 mm x 139.7 mm x 31.75 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA CRM20A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA CRM20A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA CRM20A Bearing Details: |
| Bearing name | CRM20A bearing |
| New model | CRM20A |
| Old model | bearing |
| Products types | CRM20A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 63.5x139.7x31.75 |
| Price | Please send inquiry to know CRM20A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA CRM20A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA CRM20A Bearing, has many years of experience, CRM20A size: IDxODxB(mm) (63.5x139.7x31.75), the old model: bearing, while also professional agency of CRM20A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the CRM20A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA CRM20A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA AMS20ABP Bearing | AMS20ABP | bearing | 63.5 | 139.7 | 31.75 | CHINA | Angular Contact Ball Bearings |
| CHINA CRM20A Bearing | CRM20A | bearing | 63.5 | 139.7 | 31.75 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |