CHINA NCF18/1000V Bearing
| NCF18/1000V Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NCF18/1000V Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
1000 |
| Outside diameter OD D |
1220 |
| Thickness B |
100 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA NCF18/1000V Bearing Drawing: |
 |
| NCF18/1000V Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| NCF18/1000V (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (1000mm, outer diameter is 1220mm and the width is 100mm, Demensions:(1000 mm x 1220 mm x 100 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA NCF18/1000V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA NCF18/1000V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA NCF18/1000V Bearing Details: |
| Bearing name | NCF18/1000V bearing |
| New model | NCF18/1000V |
| Old model | bearing |
| Products types | NCF18/1000V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 1000x1220x100 |
| Price | Please send inquiry to know NCF18/1000V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA NCF18/1000V bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA NCF18/1000V Bearing, has many years of experience, NCF18/1000V size: IDxODxB(mm) (1000x1220x100), the old model: bearing, while also professional agency of NCF18/1000V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NCF18/1000V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA NCF18/1000V Bearing the same size: