| NCF1840V Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NCF1840V Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
200 |
| Outside diameter OD D |
250 |
| Thickness B |
24 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA NCF1840V Bearing Drawing: |
 |
| NCF1840V Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| NCF1840V (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (200mm, outer diameter is 250mm and the width is 24mm, Demensions:(200 mm x 250 mm x 24 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA NCF1840V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA NCF1840V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA NCF1840V Bearing Details: |
| Bearing name | NCF1840V bearing |
| New model | NCF1840V |
| Old model | bearing |
| Products types | NCF1840V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 200x250x24 |
| Price | Please send inquiry to know NCF1840V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA NCF1840V bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA NCF1840V Bearing, has many years of experience, NCF1840V size: IDxODxB(mm) (200x250x24), the old model: bearing, while also professional agency of NCF1840V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NCF1840V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA NCF1840V Bearing the same size: