| NCF1884V Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NCF1884V Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
420 |
| Outside diameter OD D |
520 |
| Thickness B |
46 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA NCF1884V Bearing Drawing: |
 |
| NCF1884V Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| NCF1884V (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (420mm, outer diameter is 520mm and the width is 46mm, Demensions:(420 mm x 520 mm x 46 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA NCF1884V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA NCF1884V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA NCF1884V Bearing Details: |
| Bearing name | NCF1884V bearing |
| New model | NCF1884V |
| Old model | bearing |
| Products types | NCF1884V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 420x520x46 |
| Price | Please send inquiry to know NCF1884V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA NCF1884V bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA NCF1884V Bearing, has many years of experience, NCF1884V size: IDxODxB(mm) (420x520x46), the old model: bearing, while also professional agency of NCF1884V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NCF1884V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA NCF1884V Bearing the same size: