| NCF1892V Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NCF1892V Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
460 |
| Outside diameter OD D |
580 |
| Thickness B |
56 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA NCF1892V Bearing Drawing: |
 |
| NCF1892V Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| NCF1892V (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (460mm, outer diameter is 580mm and the width is 56mm, Demensions:(460 mm x 580 mm x 56 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA NCF1892V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA NCF1892V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA NCF1892V Bearing Details: |
| Bearing name | NCF1892V bearing |
| New model | NCF1892V |
| Old model | bearing |
| Products types | NCF1892V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 460x580x56 |
| Price | Please send inquiry to know NCF1892V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA NCF1892V bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA NCF1892V Bearing, has many years of experience, NCF1892V size: IDxODxB(mm) (460x580x56), the old model: bearing, while also professional agency of NCF1892V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NCF1892V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA NCF1892V Bearing the same size: