| NCF29/750V Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NCF29/750V Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
750 |
| Outside diameter OD D |
1000 |
| Thickness B |
145 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA NCF29/750V Bearing Drawing: |
 |
| NCF29/750V Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| NCF29/750V (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (750mm, outer diameter is 1000mm and the width is 145mm, Demensions:(750 mm x 1000 mm x 145 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA NCF29/750V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA NCF29/750V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA NCF29/750V Bearing Details: |
| Bearing name | NCF29/750V bearing |
| New model | NCF29/750V |
| Old model | bearing |
| Products types | NCF29/750V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 750x1000x145 |
| Price | Please send inquiry to know NCF29/750V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA NCF29/750V bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA NCF29/750V Bearing, has many years of experience, NCF29/750V size: IDxODxB(mm) (750x1000x145), the old model: bearing, while also professional agency of NCF29/750V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NCF29/750V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA NCF29/750V Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA NCF29/750V Bearing | NCF29/750V | bearing | 750 | 1000 | 145 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |
| CHINA NCF29/750V Bearing | NCF29/750V | bearing | 750 | 1000 | 145 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |