| NCF2992V Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NCF2992V Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
460 |
| Outside diameter OD D |
620 |
| Thickness B |
95 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA NCF2992V Bearing Drawing: |
 |
| NCF2992V Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| NCF2992V (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (460mm, outer diameter is 620mm and the width is 95mm, Demensions:(460 mm x 620 mm x 95 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA NCF2992V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA NCF2992V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA NCF2992V Bearing Details: |
| Bearing name | NCF2992V bearing |
| New model | NCF2992V |
| Old model | bearing |
| Products types | NCF2992V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 460x620x95 |
| Price | Please send inquiry to know NCF2992V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA NCF2992V bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA NCF2992V Bearing, has many years of experience, NCF2992V size: IDxODxB(mm) (460x620x95), the old model: bearing, while also professional agency of NCF2992V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NCF2992V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA NCF2992V Bearing the same size: