| NCF2996V Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NCF2996V Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
480 |
| Outside diameter OD D |
650 |
| Thickness B |
100 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA NCF2996V Bearing Drawing: |
 |
| NCF2996V Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| NCF2996V (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (480mm, outer diameter is 650mm and the width is 100mm, Demensions:(480 mm x 650 mm x 100 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA NCF2996V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA NCF2996V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA NCF2996V Bearing Details: |
| Bearing name | NCF2996V bearing |
| New model | NCF2996V |
| Old model | bearing |
| Products types | NCF2996V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 480x650x100 |
| Price | Please send inquiry to know NCF2996V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA NCF2996V bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA NCF2996V Bearing, has many years of experience, NCF2996V size: IDxODxB(mm) (480x650x100), the old model: bearing, while also professional agency of NCF2996V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NCF2996V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA NCF2996V Bearing the same size: