CHINA NN3088K/W33 Bearing
| NN3088K/W33 Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NN3088K/W33 Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | 3182188K bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
440 |
| Outside diameter OD D |
650 |
| Thickness B |
157 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA NN3088K/W33 Bearing Drawing: |
 |
| NN3088K/W33 Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| NN3088K/W33 (3182188K bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (440mm, outer diameter is 650mm and the width is 157mm, Demensions:(440 mm x 650 mm x 157 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA NN3088K/W33 (3182188K bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA NN3088K/W33 bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA NN3088K/W33 Bearing Details: |
| Bearing name | NN3088K/W33 bearing |
| New model | NN3088K/W33 |
| Old model | 3182188K bearing |
| Products types | NN3088K/W33 Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 440x650x157 |
| Price | Please send inquiry to know NN3088K/W33 price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA NN3088K/W33 bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA NN3088K/W33 Bearing, has many years of experience, NN3088K/W33 size: IDxODxB(mm) (440x650x157), the old model: 3182188K bearing, while also professional agency of NN3088K/W33 models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NN3088K/W33 Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA NN3088K/W33 Bearing the same size: