| NNU6024V Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NNU6024V Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
120 |
| Outside diameter OD D |
180 |
| Thickness B |
109 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA NNU6024V Bearing Drawing: |
 |
| NNU6024V Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| NNU6024V ( bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (120mm, outer diameter is 180mm and the width is 109mm, Demensions:(120 mm x 180 mm x 109 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA NNU6024V ( bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA NNU6024V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA NNU6024V Bearing Details: |
| Bearing name | NNU6024V bearing |
| New model | NNU6024V |
| Old model | bearing |
| Products types | NNU6024V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 120x180x109 |
| Price | Please send inquiry to know NNU6024V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA NNU6024V bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA NNU6024V Bearing, has many years of experience, NNU6024V size: IDxODxB(mm) (120x180x109), the old model: bearing, while also professional agency of NNU6024V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NNU6024V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA NNU6024V Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA NNU6024V Bearing | NNU6024V | bearing | 120 | 180 | 109 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |