| NUKRE40A Track Rollers CHINA Dimensions |
| .Track rollers have the advantages of withstanding high radial loads and impacts, running smoothly and being wear-resistant, and having a self-sealing and lubrication design to adapt to harsh environments. They are widely used in material handling, automated equipment, industrial guidance and conveying systems, and other applications. Typical applications include linear guide systems, conveyor chain guides, AGV trolley wheels, and automated warehouse stacker cranes and forklift mast rollers.. |
| Part Number | NUKRE40A Track Rollers (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
22 |
| Outside diameter OD D |
40 |
| Thickness B |
20 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA NUKRE40A Bearing Drawing: |
 |
| NUKRE40A Track Rollers CHINA: |
| NUKRE40A (bearing) CHINA Track Rollers the inner diameter is (22mm, outer diameter is 40mm and the width is 20mm, Demensions:(22 mm x 40 mm x 20 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA NUKRE40A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA NUKRE40A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA NUKRE40A Bearing Details: |
| Bearing name | NUKRE40A bearing |
| New model | NUKRE40A |
| Old model | bearing |
| Products types | NUKRE40A Track Rollers |
| Categories | Track Rollers |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 22x40x20 |
| Price | Please send inquiry to know NUKRE40A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA NUKRE40A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA NUKRE40A Bearing, has many years of experience, NUKRE40A size: IDxODxB(mm) (22x40x20), the old model: bearing, while also professional agency of NUKRE40A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NUKRE40A Track Rollers models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA NUKRE40A Bearing the same size: