| 2310K Self-aligning Ball Bearings FAG Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 2310K Self-aligning Ball Bearings (FAG) |
| Old Code | 111610 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
50 |
| Outside diameter OD D |
110 |
| Thickness B |
40 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| FAG 2310K Bearing Drawing: |
 |
| 2310K Self-aligning Ball Bearings FAG: |
| 2310K (111610 bearing) FAG Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (50mm, outer diameter is 110mm and the width is 40mm, Demensions:(50 mm x 110 mm x 40 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer FAG 2310K (111610 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective FAG 2310K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| FAG 2310K Bearing Details: |
| Bearing name | 2310K bearing |
| New model | 2310K |
| Old model | 111610 bearing |
| Products types | 2310K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | FAG |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 50x110x40 |
| Price | Please send inquiry to know 2310K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
FAG 2310K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing FAG 2310K Bearing, has many years of experience, 2310K size: IDxODxB(mm) (50x110x40), the old model: 111610 bearing, while also professional agency of 2310K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 2310K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models FAG 2310K Bearing the same size: