| NCF1872V Cylindrical Roller Bearings INA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NCF1872V Cylindrical Roller Bearings (INA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
360 |
| Outside diameter OD D |
440 |
| Thickness B |
38 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| INA NCF1872V Bearing Drawing: |
 |
| NCF1872V Cylindrical Roller Bearings INA: |
| NCF1872V (bearing) INA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (360mm, outer diameter is 440mm and the width is 38mm, Demensions:(360 mm x 440 mm x 38 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer INA NCF1872V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective INA NCF1872V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| INA NCF1872V Bearing Details: |
| Bearing name | NCF1872V bearing |
| New model | NCF1872V |
| Old model | bearing |
| Products types | NCF1872V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | INA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 360x440x38 |
| Price | Please send inquiry to know NCF1872V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
INA NCF1872V Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing INA NCF1872V Bearing, has many years of experience, NCF1872V size: IDxODxB(mm) (360x440x38), the old model: bearing, while also professional agency of NCF1872V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NCF1872V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models INA NCF1872V Bearing the same size: