| NCF2968V Cylindrical Roller Bearings INA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NCF2968V Cylindrical Roller Bearings (INA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
340 |
| Outside diameter OD D |
460 |
| Thickness B |
72 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| INA NCF2968V Bearing Drawing: |
 |
| NCF2968V Cylindrical Roller Bearings INA: |
| NCF2968V (bearing) INA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (340mm, outer diameter is 460mm and the width is 72mm, Demensions:(340 mm x 460 mm x 72 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer INA NCF2968V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective INA NCF2968V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| INA NCF2968V Bearing Details: |
| Bearing name | NCF2968V bearing |
| New model | NCF2968V |
| Old model | bearing |
| Products types | NCF2968V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | INA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 340x460x72 |
| Price | Please send inquiry to know NCF2968V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
INA NCF2968V Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing INA NCF2968V Bearing, has many years of experience, NCF2968V size: IDxODxB(mm) (340x460x72), the old model: bearing, while also professional agency of NCF2968V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NCF2968V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models INA NCF2968V Bearing the same size: