| 2313K Self-aligning Ball Bearings KOYO Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 2313K Self-aligning Ball Bearings (KOYO) |
| Old Code | 111613 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
65 |
| Outside diameter OD D |
140 |
| Thickness B |
18 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| KOYO 2313K Bearing Drawing: |
 |
| 2313K Self-aligning Ball Bearings KOYO: |
| 2313K (111613 bearing) KOYO Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (65mm, outer diameter is 140mm and the width is 18mm, Demensions:(65 mm x 140 mm x 18 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer KOYO 2313K (111613 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective KOYO 2313K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| KOYO 2313K Bearing Details: |
| Bearing name | 2313K bearing |
| New model | 2313K |
| Old model | 111613 bearing |
| Products types | 2313K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | KOYO |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 65x140x18 |
| Price | Please send inquiry to know 2313K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
KOYO 2313K bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing KOYO 2313K Bearing, has many years of experience, 2313K size: IDxODxB(mm) (65x140x18), the old model: 111613 bearing, while also professional agency of 2313K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 2313K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models KOYO 2313K Bearing the same size: