| R14/17A Needle Roller Bearing KOYO Dimensions |
| .Needle roller bearings have the advantages of compact structure, high radial load capacity, high rigidity and suitability for high speed and oscillating conditions. They are widely used in space-constrained applications such as automotive transmissions, engine connecting rods, industrial machinery and aerospace. Typical applications include automatic transmission gear supports, compressor crankshafts, robot joints, textile machinery and motorcycle rocker arms.. |
| Part Number | R14/17A Needle Roller Bearing (KOYO) |
| Old Code | K141817(59241/17)bea |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
14 |
| Outside diameter OD D |
18 |
| Thickness B |
17 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| KOYO R14/17A Bearing Drawing: |
 |
| R14/17A Needle Roller Bearing KOYO: |
| R14/17A (K141817(59241/17)bea) KOYO Needle Roller Bearing the inner diameter is (14mm, outer diameter is 18mm and the width is 17mm, Demensions:(14 mm x 18 mm x 17 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer KOYO R14/17A (K141817(59241/17)bea) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective KOYO R14/17A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| KOYO R14/17A Bearing Details: |
| Bearing name | R14/17A bearing |
| New model | R14/17A |
| Old model | K141817(59241/17)bea |
| Products types | R14/17A Needle Roller Bearing |
| Categories | Needle Roller Bearing |
| Brands | KOYO |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 14x18x17 |
| Price | Please send inquiry to know R14/17A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
KOYO R14/17A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing KOYO R14/17A Bearing, has many years of experience, R14/17A size: IDxODxB(mm) (14x18x17), the old model: K141817(59241/17)bea, while also professional agency of R14/17A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the R14/17A Needle Roller Bearing models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models KOYO R14/17A Bearing the same size: