| 1220K Self-aligning Ball Bearings NACHI Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 1220K Self-aligning Ball Bearings (NACHI) |
| Old Code | 111220 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
100 |
| Outside diameter OD D |
180 |
| Thickness B |
34 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NACHI 1220K Bearing Drawing: |
 |
| 1220K Self-aligning Ball Bearings NACHI: |
| 1220K (111220 bearing) NACHI Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (100mm, outer diameter is 180mm and the width is 34mm, Demensions:(100 mm x 180 mm x 34 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NACHI 1220K (111220 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NACHI 1220K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NACHI 1220K Bearing Details: |
| Bearing name | 1220K bearing |
| New model | 1220K |
| Old model | 111220 bearing |
| Products types | 1220K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | NACHI |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 100x180x34 |
| Price | Please send inquiry to know 1220K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NACHI 1220K bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NACHI 1220K Bearing, has many years of experience, 1220K size: IDxODxB(mm) (100x180x34), the old model: 111220 bearing, while also professional agency of 1220K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 1220K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NACHI 1220K Bearing the same size: