| NN3028K Cylindrical Roller Bearings NACHI Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NN3028K Cylindrical Roller Bearings (NACHI) |
| Old Code | 3182128 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
140 |
| Outside diameter OD D |
210 |
| Thickness B |
53 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NACHI NN3028K Bearing Drawing: |
 |
| NN3028K Cylindrical Roller Bearings NACHI: |
| NN3028K (3182128 bearing) NACHI Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (140mm, outer diameter is 210mm and the width is 53mm, Demensions:(140 mm x 210 mm x 53 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NACHI NN3028K (3182128 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NACHI NN3028K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NACHI NN3028K Bearing Details: |
| Bearing name | NN3028K bearing |
| New model | NN3028K |
| Old model | 3182128 bearing |
| Products types | NN3028K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NACHI |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 140x210x53 |
| Price | Please send inquiry to know NN3028K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NACHI NN3028K bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NACHI NN3028K Bearing, has many years of experience, NN3028K size: IDxODxB(mm) (140x210x53), the old model: 3182128 bearing, while also professional agency of NN3028K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NN3028K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NACHI NN3028K Bearing the same size: