| NN3048K Cylindrical Roller Bearings NACHI Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NN3048K Cylindrical Roller Bearings (NACHI) |
| Old Code | 3182148 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
240 |
| Outside diameter OD D |
360 |
| Thickness B |
92 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NACHI NN3048K Bearing Drawing: |
 |
| NN3048K Cylindrical Roller Bearings NACHI: |
| NN3048K (3182148 bearing) NACHI Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (240mm, outer diameter is 360mm and the width is 92mm, Demensions:(240 mm x 360 mm x 92 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NACHI NN3048K (3182148 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NACHI NN3048K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NACHI NN3048K Bearing Details: |
| Bearing name | NN3048K bearing |
| New model | NN3048K |
| Old model | 3182148 bearing |
| Products types | NN3048K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NACHI |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 240x360x92 |
| Price | Please send inquiry to know NN3048K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NACHI NN3048K bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NACHI NN3048K Bearing, has many years of experience, NN3048K size: IDxODxB(mm) (240x360x92), the old model: 3182148 bearing, while also professional agency of NN3048K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NN3048K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NACHI NN3048K Bearing the same size: