| M86648A Tapered Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Tapered roller bearings have the advantages of being able to withstand heavy radial and unidirectional axial loads simultaneously, high rigidity, adjustable clearance, and suitability for pair installation to cope with complex loads. They are widely used in heavy-duty low-speed applications such as automotive wheel hubs, gearboxes, machine tool spindles, rolling mills, and construction machinery. Typical applications include automotive wheel hub units, gearboxes and differentials, machine tool spindles, cone crushers, and crane wheels.. |
| Part Number | M86648A Tapered Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
30.95 |
| Outside diameter OD D |
64.29 |
| Thickness B |
21.43 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK M86648A Bearing Drawing: |
 |
| M86648A Tapered Roller Bearings NSK: |
| M86648A (bearing) NSK Tapered Roller Bearings the inner diameter is (30.95mm, outer diameter is 64.29mm and the width is 21.43mm, Demensions:(30.95 mm x 64.29 mm x 21.43 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK M86648A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK M86648A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK M86648A Bearing Details: |
| Bearing name | M86648A bearing |
| New model | M86648A |
| Old model | bearing |
| Products types | M86648A Tapered Roller Bearings |
| Categories | Tapered Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 30.95x64.29x21.43 |
| Price | Please send inquiry to know M86648A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK M86648A Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK M86648A Bearing, has many years of experience, M86648A size: IDxODxB(mm) (30.95x64.29x21.43), the old model: bearing, while also professional agency of M86648A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the M86648A Tapered Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK M86648A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | B ( mm ) | brands | categories |
| NSK M86648A Bearing | M86648A | bearing | 30.95 | 64.29 | 21.43 | NSK | Tapered Roller Bearings |