| NN3015K Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NN3015K Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
75 |
| Outside diameter OD D |
115 |
| Thickness B |
30 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NN3015K Bearing Drawing: |
 |
| NN3015K Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NN3015K (bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (75mm, outer diameter is 115mm and the width is 30mm, Demensions:(75 mm x 115 mm x 30 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NN3015K (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NN3015K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NN3015K Bearing Details: |
| Bearing name | NN3015K bearing |
| New model | NN3015K |
| Old model | bearing |
| Products types | NN3015K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 75x115x30 |
| Price | Please send inquiry to know NN3015K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NN3015K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NN3015K Bearing, has many years of experience, NN3015K size: IDxODxB(mm) (75x115x30), the old model: bearing, while also professional agency of NN3015K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NN3015K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NN3015K Bearing the same size: