| NN3019K Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NN3019K Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
95 |
| Outside diameter OD D |
145 |
| Thickness B |
37 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NN3019K Bearing Drawing: |
 |
| NN3019K Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NN3019K (bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (95mm, outer diameter is 145mm and the width is 37mm, Demensions:(95 mm x 145 mm x 37 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NN3019K (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NN3019K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NN3019K Bearing Details: |
| Bearing name | NN3019K bearing |
| New model | NN3019K |
| Old model | bearing |
| Products types | NN3019K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 95x145x37 |
| Price | Please send inquiry to know NN3019K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NN3019K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NN3019K Bearing, has many years of experience, NN3019K size: IDxODxB(mm) (95x145x37), the old model: bearing, while also professional agency of NN3019K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NN3019K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NN3019K Bearing the same size: