| NNU4936K Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NNU4936K Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
180 |
| Outside diameter OD D |
250 |
| Thickness B |
69 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NNU4936K Bearing Drawing: |
 |
| NNU4936K Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NNU4936K (bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (180mm, outer diameter is 250mm and the width is 69mm, Demensions:(180 mm x 250 mm x 69 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NNU4936K (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NNU4936K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NNU4936K Bearing Details: |
| Bearing name | NNU4936K bearing |
| New model | NNU4936K |
| Old model | bearing |
| Products types | NNU4936K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 180x250x69 |
| Price | Please send inquiry to know NNU4936K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NNU4936K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NNU4936K Bearing, has many years of experience, NNU4936K size: IDxODxB(mm) (180x250x69), the old model: bearing, while also professional agency of NNU4936K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NNU4936K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NNU4936K Bearing the same size: