| NNU49/500K Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NNU49/500K Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | 43829/500 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
500 |
| Outside diameter OD D |
670 |
| Thickness B |
170 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NNU49/500K Bearing Drawing: |
 |
| NNU49/500K Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NNU49/500K (43829/500 bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (500mm, outer diameter is 670mm and the width is 170mm, Demensions:(500 mm x 670 mm x 170 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NNU49/500K (43829/500 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NNU49/500K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NNU49/500K Bearing Details: |
| Bearing name | NNU49/500K bearing |
| New model | NNU49/500K |
| Old model | 43829/500 bearing |
| Products types | NNU49/500K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 500x670x170 |
| Price | Please send inquiry to know NNU49/500K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NNU49/500K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NNU49/500K Bearing, has many years of experience, NNU49/500K size: IDxODxB(mm) (500x670x170), the old model: 43829/500 bearing, while also professional agency of NNU49/500K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NNU49/500K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NNU49/500K Bearing the same size: