| NSKNU414W Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NSKNU414W Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
70 |
| Outside diameter OD D |
180 |
| Thickness B |
42 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NSKNU414W Bearing Drawing: |
 |
| NSKNU414W Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NSKNU414W (bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (70mm, outer diameter is 180mm and the width is 42mm, Demensions:(70 mm x 180 mm x 42 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NSKNU414W (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NSKNU414W bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NSKNU414W Bearing Details: |
| Bearing name | NSKNU414W bearing |
| New model | NSKNU414W |
| Old model | bearing |
| Products types | NSKNU414W Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 70x180x42 |
| Price | Please send inquiry to know NSKNU414W price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NSKNU414W Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NSKNU414W Bearing, has many years of experience, NSKNU414W size: IDxODxB(mm) (70x180x42), the old model: bearing, while also professional agency of NSKNU414W models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NSKNU414W Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NSKNU414W Bearing the same size: