| NN3016K Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NN3016K Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
80 |
| Outside diameter OD D |
125 |
| Thickness B |
34 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NN3016K Bearing Drawing: |
 |
| NN3016K Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NN3016K (bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (80mm, outer diameter is 125mm and the width is 34mm, Demensions:(80 mm x 125 mm x 34 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NN3016K (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NN3016K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NN3016K Bearing Details: |
| Bearing name | NN3016K bearing |
| New model | NN3016K |
| Old model | bearing |
| Products types | NN3016K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 80x125x34 |
| Price | Please send inquiry to know NN3016K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NN3016K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NN3016K Bearing, has many years of experience, NN3016K size: IDxODxB(mm) (80x125x34), the old model: bearing, while also professional agency of NN3016K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NN3016K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NN3016K Bearing the same size: