| 3220A Angular Contact Ball Bearings NTN Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 3220A Angular Contact Ball Bearings (NTN) |
| Old Code | 3256220 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
100 |
| Outside diameter OD D |
180 |
| Thickness B |
60.3 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NTN 3220A Bearing Drawing: |
 |
| 3220A Angular Contact Ball Bearings NTN: |
| 3220A (3256220 bearing) NTN Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (100mm, outer diameter is 180mm and the width is 60.3mm, Demensions:(100 mm x 180 mm x 60.3 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NTN 3220A (3256220 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NTN 3220A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NTN 3220A Bearing Details: |
| Bearing name | 3220A bearing |
| New model | 3220A |
| Old model | 3256220 bearing |
| Products types | 3220A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | NTN |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 100x180x60.3 |
| Price | Please send inquiry to know 3220A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NTN 3220A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NTN 3220A Bearing, has many years of experience, 3220A size: IDxODxB(mm) (100x180x60.3), the old model: 3256220 bearing, while also professional agency of 3220A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 3220A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NTN 3220A Bearing the same size: