| NN3030K Cylindrical Roller Bearings NTN Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NN3030K Cylindrical Roller Bearings (NTN) |
| Old Code | 3182130 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
150 |
| Outside diameter OD D |
225 |
| Thickness B |
56 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NTN NN3030K Bearing Drawing: |
 |
| NN3030K Cylindrical Roller Bearings NTN: |
| NN3030K (3182130 bearing) NTN Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (150mm, outer diameter is 225mm and the width is 56mm, Demensions:(150 mm x 225 mm x 56 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NTN NN3030K (3182130 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NTN NN3030K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NTN NN3030K Bearing Details: |
| Bearing name | NN3030K bearing |
| New model | NN3030K |
| Old model | 3182130 bearing |
| Products types | NN3030K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NTN |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 150x225x56 |
| Price | Please send inquiry to know NN3030K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NTN NN3030K bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NTN NN3030K Bearing, has many years of experience, NN3030K size: IDxODxB(mm) (150x225x56), the old model: 3182130 bearing, while also professional agency of NN3030K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NN3030K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NTN NN3030K Bearing the same size: