| NN3096K Cylindrical Roller Bearings NTN Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NN3096K Cylindrical Roller Bearings (NTN) |
| Old Code | 3182196 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
480 |
| Outside diameter OD D |
700 |
| Thickness B |
165 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NTN NN3096K Bearing Drawing: |
 |
| NN3096K Cylindrical Roller Bearings NTN: |
| NN3096K (3182196 bearing) NTN Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (480mm, outer diameter is 700mm and the width is 165mm, Demensions:(480 mm x 700 mm x 165 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NTN NN3096K (3182196 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NTN NN3096K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NTN NN3096K Bearing Details: |
| Bearing name | NN3096K bearing |
| New model | NN3096K |
| Old model | 3182196 bearing |
| Products types | NN3096K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NTN |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 480x700x165 |
| Price | Please send inquiry to know NN3096K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NTN NN3096K bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NTN NN3096K Bearing, has many years of experience, NN3096K size: IDxODxB(mm) (480x700x165), the old model: 3182196 bearing, while also professional agency of NN3096K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NN3096K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NTN NN3096K Bearing the same size: