| NNU4926K Cylindrical Roller Bearings NTN Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NNU4926K Cylindrical Roller Bearings (NTN) |
| Old Code | 4382926 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
130 |
| Outside diameter OD D |
180 |
| Thickness B |
50 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NTN NNU4926K Bearing Drawing: |
 |
| NNU4926K Cylindrical Roller Bearings NTN: |
| NNU4926K (4382926 bearing) NTN Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (130mm, outer diameter is 180mm and the width is 50mm, Demensions:(130 mm x 180 mm x 50 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NTN NNU4926K (4382926 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NTN NNU4926K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NTN NNU4926K Bearing Details: |
| Bearing name | NNU4926K bearing |
| New model | NNU4926K |
| Old model | 4382926 bearing |
| Products types | NNU4926K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NTN |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 130x180x50 |
| Price | Please send inquiry to know NNU4926K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NTN NNU4926K bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NTN NNU4926K Bearing, has many years of experience, NNU4926K size: IDxODxB(mm) (130x180x50), the old model: 4382926 bearing, while also professional agency of NNU4926K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NNU4926K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NTN NNU4926K Bearing the same size: