| 3204A Angular Contact Ball Bearings RHP Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 3204A Angular Contact Ball Bearings (RHP) |
| Old Code | 3256204 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
20 |
| Outside diameter OD D |
47 |
| Thickness B |
20.6 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| RHP 3204A Bearing Drawing: |
 |
| 3204A Angular Contact Ball Bearings RHP: |
| 3204A (3256204 bearing) RHP Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (20mm, outer diameter is 47mm and the width is 20.6mm, Demensions:(20 mm x 47 mm x 20.6 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer RHP 3204A (3256204 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective RHP 3204A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| RHP 3204A Bearing Details: |
| Bearing name | 3204A bearing |
| New model | 3204A |
| Old model | 3256204 bearing |
| Products types | 3204A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | RHP |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 20x47x20.6 |
| Price | Please send inquiry to know 3204A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
RHP 3204A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing RHP 3204A Bearing, has many years of experience, 3204A size: IDxODxB(mm) (20x47x20.6), the old model: 3256204 bearing, while also professional agency of 3204A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 3204A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models RHP 3204A Bearing the same size: