| 3315A Angular Contact Ball Bearings RHP Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 3315A Angular Contact Ball Bearings (RHP) |
| Old Code | 3256315 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
75 |
| Outside diameter OD D |
160 |
| Thickness B |
68.3 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| RHP 3315A Bearing Drawing: |
 |
| 3315A Angular Contact Ball Bearings RHP: |
| 3315A (3256315 bearing) RHP Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (75mm, outer diameter is 160mm and the width is 68.3mm, Demensions:(75 mm x 160 mm x 68.3 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer RHP 3315A (3256315 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective RHP 3315A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| RHP 3315A Bearing Details: |
| Bearing name | 3315A bearing |
| New model | 3315A |
| Old model | 3256315 bearing |
| Products types | 3315A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | RHP |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 75x160x68.3 |
| Price | Please send inquiry to know 3315A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
RHP 3315A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing RHP 3315A Bearing, has many years of experience, 3315A size: IDxODxB(mm) (75x160x68.3), the old model: 3256315 bearing, while also professional agency of 3315A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 3315A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models RHP 3315A Bearing the same size: