| 3207A Angular Contact Ball Bearings TORRINGTON Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 3207A Angular Contact Ball Bearings (TORRINGTON) |
| Old Code | 3256207 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
35 |
| Outside diameter OD D |
72 |
| Thickness B |
27 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| TORRINGTON 3207A Bearing Drawing: |
 |
| 3207A Angular Contact Ball Bearings TORRINGTON: |
| 3207A (3256207 bearing) TORRINGTON Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (35mm, outer diameter is 72mm and the width is 27mm, Demensions:(35 mm x 72 mm x 27 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer TORRINGTON 3207A (3256207 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective TORRINGTON 3207A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| TORRINGTON 3207A Bearing Details: |
| Bearing name | 3207A bearing |
| New model | 3207A |
| Old model | 3256207 bearing |
| Products types | 3207A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | TORRINGTON |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 35x72x27 |
| Price | Please send inquiry to know 3207A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
TORRINGTON 3207A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing TORRINGTON 3207A Bearing, has many years of experience, 3207A size: IDxODxB(mm) (35x72x27), the old model: 3256207 bearing, while also professional agency of 3207A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 3207A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models TORRINGTON 3207A Bearing the same size: