| 3306A Angular Contact Ball Bearings TORRINGTON Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 3306A Angular Contact Ball Bearings (TORRINGTON) |
| Old Code | 3256306 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
30 |
| Outside diameter OD D |
72 |
| Thickness B |
30.2 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| TORRINGTON 3306A Bearing Drawing: |
 |
| 3306A Angular Contact Ball Bearings TORRINGTON: |
| 3306A (3256306 bearing) TORRINGTON Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (30mm, outer diameter is 72mm and the width is 30.2mm, Demensions:(30 mm x 72 mm x 30.2 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer TORRINGTON 3306A (3256306 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective TORRINGTON 3306A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| TORRINGTON 3306A Bearing Details: |
| Bearing name | 3306A bearing |
| New model | 3306A |
| Old model | 3256306 bearing |
| Products types | 3306A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | TORRINGTON |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 30x72x30.2 |
| Price | Please send inquiry to know 3306A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
TORRINGTON 3306A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing TORRINGTON 3306A Bearing, has many years of experience, 3306A size: IDxODxB(mm) (30x72x30.2), the old model: 3256306 bearing, while also professional agency of 3306A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 3306A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models TORRINGTON 3306A Bearing the same size: