| 3312A Angular Contact Ball Bearings FAG Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 3312A Angular Contact Ball Bearings (FAG) |
| Old Code | 3256312 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
60 |
| Outside diameter OD D |
130 |
| Thickness B |
54 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| FAG 3312A Bearing Drawing: |
 |
| 3312A Angular Contact Ball Bearings FAG: |
| 3312A (3256312 bearing) FAG Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (60mm, outer diameter is 130mm and the width is 54mm, Demensions:(60 mm x 130 mm x 54 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer FAG 3312A (3256312 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective FAG 3312A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| FAG 3312A Bearing Details: |
| Bearing name | 3312A bearing |
| New model | 3312A |
| Old model | 3256312 bearing |
| Products types | 3312A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | FAG |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 60x130x54 |
| Price | Please send inquiry to know 3312A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
FAG 3312A Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing FAG 3312A Bearing, has many years of experience, 3312A size: IDxODxB(mm) (60x130x54), the old model: 3256312 bearing, while also professional agency of 3312A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 3312A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models FAG 3312A Bearing the same size: