| 1215K Self-aligning Ball Bearings FAG Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 1215K Self-aligning Ball Bearings (FAG) |
| Old Code | 111215 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
75 |
| Outside diameter OD D |
130 |
| Thickness B |
25 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| FAG 1215K Bearing Drawing: |
 |
| 1215K Self-aligning Ball Bearings FAG: |
| 1215K (111215 bearing) FAG Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (75mm, outer diameter is 130mm and the width is 25mm, Demensions:(75 mm x 130 mm x 25 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer FAG 1215K (111215 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective FAG 1215K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| FAG 1215K Bearing Details: |
| Bearing name | 1215K bearing |
| New model | 1215K |
| Old model | 111215 bearing |
| Products types | 1215K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | FAG |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 75x130x25 |
| Price | Please send inquiry to know 1215K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
FAG 1215K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing FAG 1215K Bearing, has many years of experience, 1215K size: IDxODxB(mm) (75x130x25), the old model: 111215 bearing, while also professional agency of 1215K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 1215K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models FAG 1215K Bearing the same size: