| NCF3007V Cylindrical Roller Bearings INA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NCF3007V Cylindrical Roller Bearings (INA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
35 |
| Outside diameter OD D |
62 |
| Thickness B |
20 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| INA NCF3007V Bearing Drawing: |
 |
| NCF3007V Cylindrical Roller Bearings INA: |
| NCF3007V (bearing) INA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (35mm, outer diameter is 62mm and the width is 20mm, Demensions:(35 mm x 62 mm x 20 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer INA NCF3007V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective INA NCF3007V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| INA NCF3007V Bearing Details: |
| Bearing name | NCF3007V bearing |
| New model | NCF3007V |
| Old model | bearing |
| Products types | NCF3007V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | INA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 35x62x20 |
| Price | Please send inquiry to know NCF3007V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
INA NCF3007V Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing INA NCF3007V Bearing, has many years of experience, NCF3007V size: IDxODxB(mm) (35x62x20), the old model: bearing, while also professional agency of NCF3007V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NCF3007V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models INA NCF3007V Bearing the same size: